Loading...
Prize Giving 20192019-11-24T20:18:04+00:00

The Glencorse Golf Club Annual Prize Giving

Friday 8th November 2019

A fantastic evening was held at the Clubhouse where Captain Stuart Clark, and Ladies Captain Caroline Kinnaird presented prizes to Ladies, Gents, Seniors and Juniors.

Special mention to James Penman who collected the Tommy Pendreich Trophy as well as picking up an award for the most improved handicap at Glencorse this year.

The Prizes

TANKARDS

April – J Scanlan
June – Grant Reid
July – B Ogilvie
August – J Haig
September – Jordan Thomson

MONTHLY MEDALS

March – D McInnes
April – S McGuinness
May – A Taylor
June – D Greig
July – C Prime
August – K Mail
September – J Stirling
October – A McGuinness

MONTHLY WEDNESDAY MEDALS

April – Jordan Thomson
May – D Halliday
June – C Webster
July – G Temple
August – A Shanks
September – D Park

ALEXANDER INGLIS TROPHY – SPRING MEETING

Winner – G Bee

COWAN TROPHY

Winner – F Russell

BELLWOOD CHALLENGE CUP

Runner-up – A Shanks
Winner – F Fleming

J G TAYLOR TROPHY – AUTUMN MEETING

Winner – L Graham

ALEXANDER GRAHAM MEMORIAL TROPHY MEDAL WINNERS

Winner – Grant Reid

FAMOUS GROUSE SHOTGUN FOURSOMES

Winners – F Beattie, E Kynoch

MAXWELL HEWITT SALVER

Winners – J Laing, K Gillies

PENTLAND SHIELD

Runners-up – E Gray, R Steele
Winners – A Porteous, R Sloan

JOHN MABON CLARET JUG

Winner – D Thomson 134

GLENCORSE VASE – CLUB TEAM TOURNAMENT

Winners – M Downie,
– J Laing
– F Richards
– J Sinclair

J.J. WILSON TROPHY

Winner – Joshua Lamb

JOHN PATERSON TROPHY – SUMMER MEETING

Winner – P Docherty

BOWDEN TROPHY ( Club Greensomes )

Winners – J Edwards, N Begbie

PUNCH BOWL – BEST THREE OF FOUR MAJORS

Winner – P Docherty

TOMMY PENDREICH TROPHY

Winner – J Penman

McCRAE BATTALION TROPHY

Winner – S Easton

WINTER STABLEFORD

Winner – B Melles, Eclectic – Jordan Thomson

CLARK TROPHY – WINTER FOURSOMES

Runners-up – A Greig, I Morton
Winners – M McTighe, T White

1990 TROPHY –
GENTS OPEN –

ST. ANDREWS SALVER – STROKE PLAY CHAMPIONSHIP

Winner – D Thomson

RENNIE TROPHY – “C” CHAMPIONSHIP

Runner-up – J Peacock
Winner – P Docherty

STEWART TROPHY – “B” CHAMPIONSHIP

Runner-up – D Anderson
Winner – G Thomson

MUIRFIELD TROPHY – “A” CHAMPIONSHIP

Runner-up – G Skinner
Winner – S Lamb

SPOONS

April ~ Sara-Jayne Reid
May ~ Katy Gillies
June ~ Lesley Campbell
July ~ Sara-Jayne Reid
August ~ Sara-Jayne Reid
September ~ Jane Browitt
October ~ not played

THURSDAY MEDALS

May ~ Emily Dalgetty
June ~ Katy Gillies
July ~ Maureen Stewart
August ~ Kay Field
September ~ Jane Browitt

SALTIRE FLAG BROOCH ~ Lesley Campbell

BRITISH RED CROSS ECLECTIC ~ Jane Browitt

SCOTTISH GOLF Woman’s Revive
BRONZE MEDAL ~ Sara-Jayne Reid

SCOTTISH GOLF Woman’s Revive
SILVER MEDAL ~ Lesley Campbell

LOTHIANBURN TROPHY ~ Sara-Jayne Reid
(April Stableford)

TORPHIN HILL TROPHY ~ Jane Browitt
(September Stableford)

McADAM CUP Summer outing ~ Virginia Jamieson

STABLEFORD SALVER
(Best 3 scores from 9 hole Stablefords) ~ Sheena Dawe

WINTER GREENSOMES
Runners-up ~ Lesley Campbell & Virginia Jamieson
Winners ~ Jane Browitt & Sara-Jayne Reid

SUMMER FOURSOMES
Runners-up ~ Lis Daly & Anne Bell
Winners ~ Anne Beedie & Maureen Stewart

SPRING MEETING ~ CARNETHY SALVER ~ Katy Gillies

SUMMER MEETING ~ Helen Ferguson
LOGAN BANK CRYSTAL BOWL

AUTUMN MEETING winner and
(Silver) RUBY McKENZIE CENTENARYTROPHY ~ Caroline Kinnaird
(Bronze ) RUBY McKENZIE CENTENARY MEDAL ~ Jane Browitt

VIADUCT TROPHY ~ Caroline Kinnaird

McKENZIE HAY TROPHY – OVER 50’s ~ Katy Gillies

LADIES MEDAL WINNERS – WHINNY BANK TROPHY
Winner ~ Caroline Kinnaird

LADIES STROKE PLAY CHAMPIONSHIP
Winner ~ Caroline Kinnaird

ROSE BOWL
Runner-up ~ Jane Browitt
Winner ~ Caroline Kinnaird

LADIES BRONZE CHAMPIONSHIP
Runner-up ~ Kay Field
Winner ~ Jane Browitt

LADIES CLUB CHAMPIONSHIP
Runner-up ~ Katy Gillies
Winner ~ Jessica Dalgetty

MAXWELL HEWITT SALVER (Mixed Foursomes)
Winners ~ Katy Gillies and Jim Laing

MONTHLY MEDALS

April ~ M Downie
May ~ M Louden
June ~ K Mack
July ~ R MacPhee
August ~ R Thomas
September ~ D Anderson
October ~ R D Wilson

WEBSTER QUAICH

Runner-up ~ M McTighe
Winner ~ J Inglis

WILLIE SMITH (SNOWBALL) TROPHY

Winner ~ M Louden

The Prize Winners