The Glencorse Golf Club Annual Prize-Giving

Friday 10th November

A fantastic evening was held at the Glencorse Clubhouse where prizes were presented to Gents, Ladies, Seniors and Juniors.

Club Captain Cliffe Jones is pictured with Glencorse Member Jamie Morris who won the Lothians Golf Championship Trophy this year.

APRIL TANKARD

Winner ~ D Amos

SEPTEMBER TANKARD

Winner ~ F Richards

MONTHLY MEDALS

March ~ S Edwards
April ~ D Audsley
May ~ J Halliday
June ~ S McGarry
July ~ A McGuinness
August ~ C Webster
September ~ C Paul
October ~ A Stewart

MONTHLY WEDNESDAY MEDALS

April ~ George Henderson
May ~ J Grahame
June ~ I Edwards
July ~ K Liddell
August ~ R D Wilson
September ~ N Brolly

ALEXANDER INGLIS TROPHY ~ SPRING MEETING

Winner ~ G Hamilton

COWAN TROPHY

Winner ~ G Sharp

BELLWOOD CHALLENGE CUP

Runner-up ~ N Begbie
Winner ~ S Edwards

J G TAYLOR TROPHY ~ AUTUMN MEETING

Winner ~ S Edwards

ALEXANDER GRAHAM MEMORIAL TROPHY MEDAL WINNERS

Winner ~ F Fleming

FAMOUS GROUSE SHOTGUN FOURSOMES

Winners ~ W Renton, I Peaston

MAXWELL HEWITT SALVER

Runners-up ~
Winners ~ L Doonan, Anne Hanson

PENTLAND SHIELD

Runners-up ~ F Russell, S Wann
Winners ~ D Greig, C King

JOHN MABON CLARET JUG

Winner ~ J Morris

GLENCORSE VASE – CLUB TEAM TOURNAMENT

Winners ~ G Underhill
~ G Hunter
~ I Robertson
~ J Hannah

J.J. WILSON TROPHY

Winner ~ R Gray

JOHN PATERSON TROPHY – SUMMER MEETING

Winner ~ W Clemitson

BOWDEN TROPHY ( Club Greensomes )

Winners ~ J Halliday, J.L. Wilson

PUNCH BOWL – BEST THREE OF FOUR MAJORS

Winner ~ D Johnston

TOMMY PENDREICH TROPHY

Winner ~ D Johnston

McCRAE BATTALION TROPHY

Winner ~ I Morton

WINTER STABLEFORD

Winner ~ J Irving, Eclectic ~ B Smith,G Hunter

CLARK TROPHY – WINTER FOURSOMES

Runners-up ~ S F Clark, S McCaffery
Winners ~ M McEwan, I Edwards

1990 TROPHY ~ B Stark
GENTS OPEN ~ S Campbell

ST. ANDREWS SALVER – STROKE PLAY CHAMPIONSHIP

Winner ~ A Shanks

RENNIE TROPHY – “C” CHAMPIONSHIP

Runner-up ~ J Irving
Winner ~ R Smith

STEWART TROPHY – “B” CHAMPIONSHIP

Runner-up ~ S Gordon
Winner ~ B Anderson

MUIRFIELD TROPHY – “A” CHAMPIONSHIP
Runner-up ~ J Morris
Winner ~ A Shanks

SPOONS

April ~ Anne Beedie
May ~ Katy Gillies
June ~ Maureen Stewart
July ~ Anne Hanson
August ~ Caroline Kinnaird
September ~ Lis Daly
October ~ Maureen Stewart

THURSDAY MEDALS

May ~ Emily Dalgetty
June ~
July ~ Anne Hanson
August ~ Lesley Campbell
September ~ Caroline Kinnaird

LOTHIANBURN TROPHY ~ Lesley Campbell
TORPHIN HILL TROPHY ~ Lesley Campbell

SALTIRE FLAG BROOCH ~ Katy Gillies

SCOTTISH GOLF BRONZE MEDAL ~ Maureen Stewart

SCOTTISH GOLF SILVER MEDAL ~ Anne Hanson

BRITISH RED CROSS ECLECTIC ~ Lis Daly

JUNIOR BROOCH ~ Maureen Stewart

SUMMER MEETING ~ Katy Gillies

SUMMER FOURSOMES
Runners-up ~ Lis Daly / Anne Bell
Winners ~ Phyl Early / Val Hallam

McADAM CUP ~ Katy Gillies
AUTUMN MEETING
( Silver )RUBY McKENZIE TROPHY ~ Helen Ferguson
(Bronze )RUBY McKENZIE TROPHY ~ Susan Vyse

WINTER GREENSOMES
Runners-up ~ Maureen Stewart / Jane Browitt
Winners ~ Katy Gillies / Kay Field

STABLEFORD SALVER

Winner ~ Caroline Kinnaird

SPRING MEETING (CARNETHY SALVER)

Winner ~ Emily Dalgetty

McKENZIE HAY TROPHY – OVER 50’s

Winner ~ Katy Gillies

LADIES MEDAL WINNERS CHAMPION – WHINNY BANK TROPHY
Winner ~ Lis Daly

LADIES STROKE PLAY CHAMPION

Winner ~ Anne Hanson

ROSE BOWL

Runner-up ~ Lesley Campbell
Winner ~ Caroline Kinnaird

VIADUCT TROPHY

Winner ~ Anne Hanson

LADIES BRONZE CHAMPIONSHIP

Runner-up ~ Wendy Ross
Winner ~ Jane Browitt

LADIES CLUB CHAMPIONSHIP

Runner-up ~ Kirsten Blackwood
Winner ~ Emily Dalgetty

MONTHLY MEDALS

April ~ D Brydon
May ~ W Pennycook
June ~ R D Wilson
July ~ R F Black
August ~ J L Wilson
September ~ Graeme Reid
October ~ M Louden

WEBSTER QUAICH

Runner-up ~ M Massaro
Winner ~ C Markey

WILLIE SMITH (SNOWBALL) TROPHY

Winner ~ M Louden

MEDAL WINNERS

March ~ (1) Lochlan Currie
(2)
April – (Midweek) ~ (1)
(2)
April ~ Cailean Ryan

May ~ Euan Reid
(2)
June ~
July – (Midweek) ~ (1)
(2)
July ~ (1) Lochlan Currie
(2)
August – (Midweek) ~ (1)
(2)
August ~ (1) Euan Reid
(2)
September ~ (1) Lochlan Currie
October ~ (1)

BERTRAM CUP

Winner ~ Lochlan Currie
HANDICAP WINNER –

JUNIOR CHALLENGE TROPHY

Winner ~

GLENCORSE QUAICH

Winner ~ Lochlan Currie

ANDREW GOWRIE TROPHY

Winner ~ Ben Mackintosh

PORTEOUS SHIELD

Winner ~ Euan Reid

SPRING SHIELD

Runners-up ~
Winners ~

ADULT/JUNIOR FOURSOMES – GRINDLAY TROPHY

Winners ~

JUNIOR MEDAL WINNERS TROPHY

Winner ~

J.F. GILLIES TROPHY

Second ~
First ~

GOLF FOUNDATION VIADUCT TROPHY

Winner ~ Cailean Ryan

FERGUSON TROPHY

Winner ~ Lochlan Currie

GLENCORSE/BATHGATE TROPHY

Winner ~

JAMES STEWART MEMORIAL TROPHY – GIRLS JUNIOR CHAMPION

Runner-up ~
Winner ~

GEORGE FLEMING TROPHY – BOYS JUNIOR CHAMPION

Runner-up ~ Cailean Ryan
Winner ~ Lochlan Currie

Prize-Winners – Photos