Loading...
Prize Giving 20182018-11-04T18:51:49+00:00

The Glencorse Golf Club Annual Prize Giving

Friday 2nd November 2018

A fantastic evening was held at the Clubhouse where Captain Stuart Clark presented prizes to Ladies, Gents, Seniors and Juniors.

Special mention to Jamie Morris who retained the Lothian’s Golf Championship this year, and to Mike Louden who won the Lothian’s Senior Championship.

TANKARDS
July ~ D Thomson
August ~ G Temple
September ~ J Inglis

MONTHLY MEDALS
March ~ S Clark
April ~ J Irving
May ~ F Flanagan
June ~ K Carson
July ~ S Connell
August ~ B Adams
September ~ J Halliday
October ~ R Sloan

MONTHLY WEDNESDAY MEDALS

April ~ R Easton
May ~ S Campbell
June ~ M Yan Hip
July ~ M McTighe
August ~ J Mair
September ~ I Bell

ALEXANDER INGLIS TROPHY ~ SPRING MEETING
Winner ~ G Russell

COWAN TROPHY
Winner ~ M Gallagher

BELLWOOD CHALLENGE CUP
Runner-up ~ R Carnie
Winner ~ A Mackintosh

J G TAYLOR TROPHY ~ AUTUMN MEETING
Winner ~ E Gray

ALEXANDER GRAHAM MEMORIAL TROPHY MEDAL WINNERS
Winner ~ R Carnie

FAMOUS GROUSE SHOTGUN FOURSOMES
Winners ~ A Greig, W Pierrepont

MAXWELL HEWITT SALVER
Winners ~ A Stewart, L Campbell

PENTLAND SHIELD
Runners-up ~ S Edwards, R Turpin
Winners ~ R Carnie, C Webster

JOHN MABON CLARET JUG
Winner ~ S Lamb 125

GLENCORSE VASE – CLUB TEAM TOURNAMENT
Winners
~ J Halliday
~ J L Wilson
~ F Fleming
~ R Gray

J.J. WILSON TROPHY
Winner ~ S Griffin

JOHN PATERSON TROPHY – SUMMER MEETING
Winner ~ S Edwards

BOWDEN TROPHY ( Club Greensomes )
Winners ~ F Beattie, G Lamb

PUNCH BOWL – BEST THREE OF FOUR MAJORS
Winner ~ J Laing

TOMMY PENDREICH TROPHY
Winner ~ E Walker

McCRAE BATTALION TROPHY
Winner ~ B Adams

WINTER STABLEFORD
Winner ~ J Irving, Eclectic ~ J Irving

CLARK TROPHY – WINTER FOURSOMES
Runners-up ~ A Shanks, S McGarry
Winners ~ M McEwan, I Edwards

1990 TROPHY ~ B Stark
GENTS OPEN ~ S Campbell

ST. ANDREWS SALVER – STROKE PLAY CHAMPIONSHIP
Winner ~ S Lamb

RENNIE TROPHY – “C” CHAMPIONSHIP
Runner-up ~ E Gray
Winner ~ R Carnie

STEWART TROPHY – “B” CHAMPIONSHIP
Runner-up ~ J Inglis
Winner ~ D Halliday

MUIRFIELD TROPHY – “A” CHAMPIONSHIP
Runner-up ~ J Morris
Winner ~ K W Young

SPOONS
April ~ Val Hallam
May ~ Maureen Hynes
June ~ Lesley Campbell
July ~ Lis Daly
August ~ Val Hallam
September ~ Kay Field
October ~ Maureen Hynes

THURSDAY MEDALS
May ~ Lesley Campbell
June ~ Lesley Campbell
July ~ Val Hallam
August ~ Caroline Kinnaird
September ~ Caroline Kinnaird

LOTHIANBURN TROPHY ~ Lesley Campbell
TORPHIN HILL TROPHY ~ Lis Daly

SALTIRE FLAG BROOCH ~ Anne Bell

SCOTTISH GOLF BRONZE MEDAL ~ Maureen Hynes

SCOTTISH GOLF SILVER MEDAL ~ Lesley Campbell

BRITISH RED CROSS ECLECTIC ~ Lis Daly

SUMMER MEETING ( Logan Bank Bowl ) ~ Wendy Ross

SUMMER FOURSOMES
Runners-up ~ Kay Field / Lis Daly
Winners ~ Anne Beedie / Maureen Stewart

McADAM CUP ~ Katy Gillies

AUTUMN MEETING
( Silver )RUBY McKENZIE TROPHY ~ Caroline Kinnaird
(Bronze )RUBY McKENZIE MEDAL ~ Lis Daly

WINTER GREENSOMES
Runners-up ~ Val Hallam / Anne Beedie
Winners ~ Maureen Hynes / Lesley Campbell

STABLEFORD SALVER
Winner ~ Lesley Campbell

SPRING MEETING (CARNETHY SALVER)
Winner ~ Anne Bell

McKENZIE HAY TROPHY – OVER 50’s
Winner ~ Maureen Hynes

LADIES MEDAL WINNERS CHAMPION – WHINNY BANK TROPHY
Winner ~

LADIES STROKE PLAY CHAMPION
Winner ~ Caroline Kinnaird

ROSE BOWL
Runner-up ~ Val Hallam
Winner ~ Katy Gillies

VIADUCT TROPHY
Winner ~ Lis Daly

LADIES BRONZE CHAMPIONSHIP
Runner-up ~ Maureen Hynes
Winner ~ Maureen Stewart

LADIES CLUB CHAMPIONSHIP
Runner-up ~ Lesley Campbell
Winner ~ Caroline Kinnaird

MONTHLY MEDALS
April ~ M Louden
May ~ R Dunbar
June ~ M Louden
July ~ W Palmer
August ~ L Tweedale
September ~ D Anderson
October ~ A Neil

WEBSTER QUAICH
Runner-up ~ C Donkin
Winner ~ D McArthur

WILLIE SMITH (SNOWBALL) TROPHY
Winner ~ M Louden

MEDAL WINNERS
March ~
April ~
May ~ Lochlan Currie
June ~
July – (Midweek) ~ Ben Mackintosh
July ~ Lochlan Currie
August ~
August ~
September ~
October ~

BERTRAM CUP
Winner ~ Ben Mackintosh

HANDICAP WINNER –

JUNIOR CHALLENGE TROPHY
Winner ~

GLENCORSE QUAICH
Winner ~ James Penman

ANDREW GOWRIE TROPHY
Winner ~

PORTEOUS SHIELD
Winner ~

SPRING SHIELD
Runners-up ~
Winners ~

ADULT/JUNIOR FOURSOMES – GRINDLAY TROPHY
Winners ~

JUNIOR MEDAL WINNERS TROPHY
Winner ~

J.F. GILLIES TROPHY
Second ~
First ~

GOLF FOUNDATION VIADUCT TROPHY
Winner ~

FERGUSON TROPHY
Winner ~ Lochlan Currie

GLENCORSE/BATHGATE TROPHY
Winner ~

JAMES STEWART MEMORIAL TROPHY – GIRLS JUNIOR CHAMPION
Runner-up ~
Winner ~

GEORGE FLEMING TROPHY – BOYS JUNIOR CHAMPION
Runner-up ~ Ben Mackintosh
Winner ~ Lochlan Currie

The Prize Winners